top of page

לסיים שנה ולהתחיל שנה ברוח היוגה

עוד שנה מסתיימת. זה זמן טוב לעצור רגע בשביל שלנו, להסתכל אחורה מאין באנו ומה היה, מה נרצה להשאיר מאחור ולמה נרצה להעצים הלאה ולהתסכל קדימה לאן אנו הולכים ומה נרצה ליצור שם.


הנה 10 משימות ברוח היאמה והניאמה – 10 ההכוונות של היוגה איך לחיות את חיינו עם עצמנו והסביבה, על פי פטנג'לי, אך לא לפי הסדר שלו:

סנטושה (שביעות רצון) - הצלחות: השנה הזו היתה 365 יום של הישגים והצלחות. יש שיאמרו שהיו גם כשלונות וטעויות. אין דבר כזה. אם התכוונו להגיע לתוצאה א והגענו לתוצאה ב, אז נכון שלא הגענו לאן שתכננו, ועם זאת הרווחנו את תוצאה ב – האם גיליתם מה חיכה לכם בתוצאה ב? – חיכה לכם שם משהו, אחרת לא הייתם מגיעים לשם. לכן אין כשלונות וטעויות. עכשיו אפשר שוב לתכנן, חכמים יותר, איך להגיע לתוצאה שתכננו אם עדיין אנחנו רוצים בכך. משימה ראשונה: עירכו רשימה של כל ההצלחות וההישגים של השנה, מה-1 בינואר ועד היום. עירכו רשימה נוספת של אותן תוצאות שהגעתם אליהן ולא תכננתם להגיע אליהן ומה גיליתם שם. ליד כל סעיף ב-2 הרשימות רישמו משהו שלמדתם על עצמכם או בכלל.


א הימסה (אי פגיעה) - פרידות: השנה אנשים רבים היו בחיינו, היו כמה שיצאו מהשביל שלנו. האם נפרדתם בטוב? האם למדתם משהו בזכות היותם בחייכם או בזכות עזיבתם? כיתבו מכתבי פרידה לכל מי שנפרדתם ממנו השנה. גם אם תבחרו שלא לתת להם אותם, לא משנה מה היו הנסיבות, שילחו אותם לדרכם באהבה.


סאטיה (אמת) – אותנטיות: שבו עם עצמכם ובכנות הרגישו את המקומות בהם אתם לא בדיוק אתם, אתם מרצים מישהו או נמנעים מעימות, או מכל סיבה אחרת. בררו איך תרצו להמשיך ורישמו לכם החלטות. שנה חדשה מתחילה, הביעו את עצמכם באומץ ובאהבה.


א סטיה (אי גניבה) – למי מגיעה תודה: השנה היו לנו כמה עמודי תווך, כמה אנשים שהיוו עוגן ומשענת, שבזכותם הרגשנו יכולים, שבעזרתם התקדמנו. האם הם יודעים שזה מה שהם עבורכם? מוכנים לספר להם? זה הזמן : )


ברהמצ'ריה (איפוק, ריסון, התנזרות) – משליכים: לכל אחד מאיתנו יש איזה הרגל או תכונה או אמירה פנימית שלא תורמים לנו. הרגל לומר לעצמנו שאנחנו לא יכולים, הרגל להכנס לאנשים באמצע הדיבור או להרים את הקול, הרגל להתערב בחיים של אחרים, לרכל, הרגלי אכילה שאנחנו לא אוהבים את התוצאות שלהם, דחיית תורים לרופאים וחוסר דאגה לגוף שלנו, לקיחת מישהו או משהו כמובן מאליו, לא השקענו זמן כמו שרצינו ב..., השקענו יותר מידי זמן ב... , ביקורת עצמית או חיצונית ועוד... מזהים משהו שהיה בחייכם השנה? החליטו להשליך אותו, כך שבשנה החדשה נהיה עם מודעות מוגברת להרגל הזה. הוא יגיע לפעמים אבל הפעם נשים אליו לב ונמעזר אותו עד שעוד השנה הוא ייעלם.


סודאהיהיה (לימוד עצמי) - שמחה: מה שימח אתכם השנה? מהם הדברים שמשמחים אתכם באופן כללי? עירכו רשימת רעיונות לשנה החדשה, שנשמח בה


שאוצ'ה (טוהר) - דלק: איך אתם מסיימים את השנה הזו? כמה דלק יש בכם? האם אתם מלאי אנרגיה, מוטיבציה ותשוקה? האם עייפתם? יש כאן 2 רשימות: מה השנה רוקן את מיכל הדלק שלכם (משימות, אנשים, מחשבות ועוד) ומה מילא אותו. וקבלו 2 רשימות נוספות לשנה החדשה – מה תסירו/תפחיתו בשנה הבאה מן הרשימה המרוקנת? מה תוסיפו ותעצימו מן הרשימה הממלאת?


א פריגרהה (אי צבירה) – פנג שוואי: על פי הפנג שוואי וגם על פי מארי קון דו היפנית, כל מה שלא צריך – להעביר הלאה. צבירה של חפצים משקפת צבירה פנימי, שלא שחררנו דברים מהעבר, רגשות, אנשים וחוויות. שחרור החפצים יאוורר גם את הפנים ויעודד להרפות ממה שאנחנו סוחבים. בסידור הארונות לחורף – הוציאו כמה שיותר. מיותר לציין שיש מי שישמח לקבל.


טאפאס (להט) – נתינה: מיצאו דרך לתת מן השפע שלכם – עזרה או בישול לשכן קשיש, התנדבות חד פעמית או קבועה, מתן תרומה, הזמנת חייל בודד לארוחות שישי, חלוקת מצרכים לנזקקים בבית חב"ד ועוד. יש אינסוף דרכים. מיצאו דרך שהיא נוחה ונעימה לכם בין שהיא חד פעמית או שבועית. איך זה קשור לטאפאס? אתם תרגישו בתוככם כשתעשו זאת.


אישורה פראנידהנה (התמסרות לאל) – הודיה: בין אם אתם מאמינים שהכל ניתן מאל אחד נדיב, מן היקום והמקריות, מעצמכם שזימנתם או כל אופציה אחרת. הודו על הכל. יש אנשים שיש להם מחברת הודיה ובכל ערב מודים. יש שמודים בהדלקת נרות שבת או בכל ביקור בים, יש שעורכים רשימה ומעדכנים אותה מידי פעם. העיקר שנהיה בהודיה גדולה על השפע העצום שיש לנו בתוכנו וסביבנו.


שנסיים את השנה ונתחיל את השנה בלב נקי, חכמים, מודעים ומשמחים יותר!

Comments


bottom of page